1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
 2. سئو
 3. انواع سئو و بهینه سازی سایت (کلاه سفید، سیاه و خاکستری) بررسی این 3 مدل

انواع سئو و بهینه سازی سایت (کلاه سفید، سیاه و خاکستری) بررسی این 3 مدل

انواع سئو و بهینه سازی سایت

انواع سئو

 

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع سئو(کلاه سفید، کلاه سیاه  و کلاه خاکستری ) آشنا کنیم تا بدانید بسته به پروژه ای که در دست دارید از کدام یک بیشترین استفاده را داشته باشید.به طورکلی در افسانه ها رنگ سیاه نماینده ی شر, سفید نماینده ی خیر و خاکستری چیزی میان این دو است.در رابطه با انواع سئو نیز داستان تقریبا به همین شکل است.اگر این پست را تا انتها بخوانید در خواهید یافت که هرگونه ی سئو را در چه زمان هایی به کار برید.با ما همراه باشید.

در دوره سئو تمام تمرکز روی کلاه سفید هست اما نکات مهم سئو کلاه خاکستری رو هم آموزش میدیم که برای بهبود سرعت ازش استفاده کنید اما در نهایت هدف ما سئو کلاه سفید هست.

انواع سئو : کلاه سفید

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید یعنی الآن نه اما در آینده بله حتما! داخل آموزش سئو آکادمی جذب مارکتینگ فقط تکنیک های سئو کلاه سفید آموزش داده شده که میتونید ازشون استفاده کنید.

به طور کلی ابزار اصلی کارتان در سئوکلاه سفید در مرحله ی اول صبر و صداقت است و خوشبختانه گوگل هم  این دو را ارزشمند دانسته و پاداشتان را خواهد داد.گوگل دوست دارد بهترین نتیجه را به کاربرانش نشان دهد, اگر شما همان طور که ادعا می کنید واقعا بهترین نتیجه باشید دلیلی وجود ندارد که در نتایج  به عنوان لینک  اول نمایش داده نشوید.

ما در این زمینه تخصصی فعالیت میکنیم، برای مشاوره حرفه ای سئو میتونید در صفحه ی خودش درخواست بدین و شرایطش برای 2 ماه بخونید.

در ضمن توجه داشته باشید اینکه بیشتر از کدام گونه ی سئو برای بهینه سازی سایتتان استفاده می کنید به استراتژی های کسب و کارتان بستگی دارد مثلا استفاده از تکنیک های سئو کلاه سفید برای شما مناسب خواهند بود اگر:

 • تاکنون هیچ یک از رقبای شما به طور جدی از طریق فضای آنلاین کسب درآمد نمی کند.
 • به دنبال نتیجه ی کاملا پایدار هستید.
 • بر روی کسب و کارتان سرمایه گذاری بلند مدت کرده اید.

به طور کلی اگر آنقدر ها هم عجله ای ندارید سئو کلاه سفید گزینه ی مناسبی است.هر چند زمان زیادی می طلبد اما نتایجی پایدار نصیبتان می کند و هر لحظه دلتان نمی لرزد که با تغییر الگوریتم های گوگل از صفحه ی هستی محو شوید!حال در ادامه به چند نمونه از تکنیک های سئو کلاه سفید  می پردازیم:

 • چگالی کلمات کلیدی تان متعادل باشد.

قرار نیست یک ترازو در دست داشته باشید تا هر لحظه از مناسب بودن چگالی کلمه های کلیدی تان مطمئن شوید.همین که مثلا نگویید: ((کلمه ی کلیدی چیز خوبی است.من کلمه ی کلیدی را دوست دارم.))خودش کافی است.البته نباید از آن طرف بام هم بیفتیم.مثلا فقط یکبار در خط اول و بار دیگر در خط آخر کلمه کلیدی را بیاوریم. تشخیص این که این کلمه یِ دوبار تَکرار شده در محتوای 1000 کلمه ای تان کلمه ی کلیدی است  ,کار را برای ربات های گوگل -هر چه قدر هم که هوشمند باشند- سخت می کند.حال بماند که کاربر هم احتمالا چیز زیادی از چنین محتوایی دستگیرش نخواهد شد.

 • محتوای با کیفیت تولید کنید.

مگر هدف گوگل ارائه ی بهترین و با کیفیت ترین نتیجه به کاربرانش نیست؟ پس اگر با این هدف همسو شوید تردیدی باقی نمی ماند که  گوگل نه تنها سنگی جلوی پایتان نمی اندازد بلکه  راه را هم برایتان ماشین رو خواهد کرد.

 • استفاده از عکس های کم حجم و بهینه,معرفی محتوا در شبکه های اجتماعی,به روز رسانی مطالب قدیمی,استفاده از عناوین جذاب و… همه و همه از تکنیک های کلاه سفید هستند از این جا که در این  پست تمرکزمان بیشتر بر روی انواع  سئو است می توانید برای آگاهی بیشتر از آن ها به مقاله ی انواع سئو داخلی مراجعه کنید.
 • ساختار سایت را طبق معیار های گوگل بهینه سازی کنید .

درسته ما همیشه از این صحبت میکنیم که باید برای کاربر مطلب بنویسیم و شکی در این موضوع نیست اما باید توجه کنیم داریم تحت بستری به اسم گوگل این فعالیت رو انجام میدیم، گوگل هم طبق تجربه ی کاربران اصولی رو در نظر گرفته برای ساختار سایت و یکسری اصول رو هم در نظر گرفته برای زیر ساخت های خودش که حتما باید اون موارد رو هم داخل سایت پیاده سازی کنیم وگرنه هرچقدر هم تولید محتوای با کیفیت داشته باشیم بدون رعایت این ساختار ها نمیتونیم در نتایج گوگل موفق باشیم

این بخش از سئو به عنوان سئو تکنیکال یا سئو فنی شناخته شده که اگر از وردپرس استفاده میکنید نسبتا خیالتون راحت باشه اما اگر وبسایت رو اختصاصی نوشتید حتما باید سئو تکنیکال رو روی سایت پیاده سازی کنید تا ربات های گوگل بهتر بتونن متوجه بشن شما دارید چکار میکنید 🙂

احتمالا در آینده مقاله ای در زمینه سئو تکنیکال روی سایت قرار داده میشود.

 • سوشیال سیگنال

بخوایم خیلی ساده این بخش رو بررسی کنیم به معنای دریافت سیگنال های مثبت در شبکه های اجتماعی هست، که حتی طبق تجربه هایی که داشتم اهمیت بسیار زیادی رو داره.

شما میتونید با فعالیت مداوم و مثبت در شبکه های اجتماعی و لینک ساختن در این سوشیال ها برای خودتون اعتبار بدست بیارید، طبق تجربیات هرچقدر انگیجمنت و درگیری کاربران (تعداد لایک، بازدید، کامنت و . . .) شما با شبکه های اجتماعی شما بیشتر باشد، قدرت سیگنال مثبت برای سایت شما بیشتر خواهد بود .

نکته ای در مورد مدل های مختلف سئو

همونطور که داریم بررسی میکنیم 3 مدل کلاه رو باید بدونیم که سئو رو از دیدگاه داخلی و خارجی بررسی میکنیم که در هر 2 مدل چه سئو داخلی و خارجی تکنیک های کلاه سفید و . . . وجود دارند که در مقاله های زیز میتونید اطلاعات بیشتری در مورد این 2 مدل داشته باشید :

سئو خارجی چیست و 7 تکنیک Seo Off Page

سئو داخلی چیست؟ 16 تکنیک Seo  On Page 

انواع سئو : کلاه سیاه

نام خودمانی ترش دور زدن گوگل است.البته اگر گوگل متوجه شود که با آن همه تجهیزاتش شما قصد دارید از توی اتاق خوابتان در حالی که پشت سیستم باحال تان در حال چیپس خوردن هستید اورا بپیچانید شما را خواهد پیچاند!

به طورکلی سئو کلاه سیاه برای شما مناسب خواهد بود اگر کسب و کارتان به گونه ای است می خواهید به هر قیمتی در مدت کوتاهی  – و همچنین برای  مدت کوتاهی – بدون توجه به رضایت کاربر ها و مخاطب هایتان رتبه ی خوبی کسب کنید.

حال برای نمونه بپردازیم به چند تا از تکنیک های سئو کلاه سیاه

 • تولید صفحات زیاد اما بی کیفیّت با کلمه کلیدی مورد نظر.
 • پنهان کردن متن به وسیله ی display:none کردن متن
 • پنهان کردن متن به وسیله همرنگ بودن متن با پس زمینه
 • انتقال کاربر از یک آدرس به صفحه ای دیگر و نامرتبط به صورت خودکار
 • استفاده ی بیش از حد از ریچ اسنیپت ها
 • قرار دادن مطالب مشابه در چندین دامنه
 • استفاده ی بیش از حد از کلمه های کلیدی

به یاد داشته باشید که اغلب روش های سئو کلاه سیاه نامبرده موجب پنالتی شدن تان می شود امّا در موارد اندکی مورد دوم و سوم از دید گوگل پنهان می ماند، اما به طور کلی اگر کسب وکاری درست و حسابی دارید تکنیک های کلاه سیاه به شما توصیه نمی شوند.

انواع سئو : کلاه خاکستری

سئو کلاه خاکستری

سئوکلاه خاکستری نه به اندازه ی سئو کلاه سفید معصومانه است و نه به اندازه ی سئوکلاه سیاه تبهکارانه!به عبارت دیگر همواره در مرز این دو حرکت می کند به طوری که اگر کمی پایتان بلغزد سقوط می کنید. در واقع موتورهای جستجو- از جمله گوگل ِ حواس جمع-سقوطتان می کنند!

به طورکلی اگر برای رسیدن به نتیجه ی مناسب کمی عجله دارید و رقبایتان همگی دارای وب سایت هایی با رتبه ی مناسب هستند سئو کلاه خاکستری گزینه ی مناسبی می باشد.

از جمله تکنیک های سئو کلاه خاکستری عبارت اند از:

 • استفاده از ربات هایی که با کلیک بر روی لینک سایت شما در نتایج جست و جو, نرخ کلیکتان را افزایش می دهند.
 • انتشار محتوای تان بر روی تعداد زیادی پلتفرم(چندین وبلاگ,چندین فروم ,سایت های اشتراک گذاری ویدئو و …)
 • ایجاد کامنت های فیک که ترجیحا حاوی کلمات کلیدی و هم معنی هایشان باشد(با اضافه شدن هر کامنت محتوای تان مجددا به روز می شود و در واقع تاثیرگذاری کامنت در سئو به این علت است.)
 • بک لینک گرفتن از سایت های مرتبط
 • رپورتاژآگهی

توجه کنید که هرچند سئو کلاه خاکستری به اندازه ی کلاه سفید زمانبر نیست اما به اندازه ی آن هم ایمن نیست.در واقع تکنیک های کلاه خاکستری آن دسته از کلاه سیاه هایی هستند که گوگل هنوز آن ها را به عنوان قانون شکنی نمی شناسد پس در استفاده از آن ها اعتدال را رعایت کنید.

انواع سئو را با هم بررسی کردیم اما این نکات رو هم بدونید

اما خلاصه ی کلام بخوایم در مورد اینها صحبت کنیم به 1 نتیجه مهم میرسیم، سئو کردن یک پروسه و یک فعالیت مداوم رو میطلبه که در اصل همون کلاه سفید هست.

اگر بخوایم مسیر رو درست رفته باشیم بهتره که ابتدا ببینیم هدف از بالا آمدن در نتایج گوگل چیست ؟ به نظر من که افزایش فروش و معرفی برند و محصول خودمون ( حتی اگر یک وبسایت خبری باشیم) پس بدون شک برای ما کاربران خودمون اهمیت دارند نه گوگل !

یعنی ما باید برای کاربران سایت خودمون و مخاطبان خودمون محتوایی کاربردی و هدفمند تهیه کنیم که زمانی بازار هدف ما وارد سایت ما شد به دلیل رضایتی که ایجاد میشه میتونیم بخشی از بازار رو داشته باشیم و درآمد کسب کنیم، اما سئو کلاه سیاه به معنای اینه که ما فقط میخوایم برای گوگل خودمون رو اثبات کنیم و رضایت کاربر در نظر گرفته نمیشه و از اونجایی که گوگل رضایت کاربران براش اهمیت داره بدون شک مارو از نتایج گوگل محو میکنه (دیر و زود داره اما سوخت و سوز نه)

گرچه حتی خود من هم از سئو کلاه خاکستری برای بهتر دیده شدن مطالبم استفاده میکنم اما یه بخش خیلی خیلی کم از تمرکزم روی این بخش هست، من تمام سعیم روی تولید محتوای با کیفیت و کاربری برای مخاطب هست و سعی میکنم مطالب رو بروزرسانی کنیم و با آپدیت های جدیدم به کاربرانم ثابت میکنم سایت خوب و بروزی هستیم و این فعالیت های سیگنالی برای گوگل هست که جذب مارکتینگ فعالیت خوبی داره .

سایر آموزش های سئو مقدماتی

سئو چیست (تعریف جدید سئو)
سئو سریع (آموزش نیچ مارکتینگ 100% موفق در SEO)
تغییرات جدید الگوریتم گوگل
سئو چطور کار میکنه
شروع در سئو و مسیر اولیه
نحوه ثبت نام در گوگل وبمستر جدید

نوشتهٔ پیشین
Impression چیست؟ چرا باید ایمپریشن رو جدی بگیریم؟
نوشتهٔ بعدی
تغییرات جدید الگوریتم گوگل (آپدیت 2020) + راهنمای عملی

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خانم جهرمی
  مقاله ی مفید و کاملی بود خیلی ازش استفاده کردم.
  ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربیاتتون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

فهرست