1. آموزش دیجیتال مارکتینگ
  2. دیجیتال مارکتینگ
  3. بازاریابی جاذبه ای (بازاریابی درونگرا)
  4. بازاریابی درونگرا (بازاریابی جاذبه ای) چیست؟و 4 مزیت مهم آن

بازاریابی درونگرا (بازاریابی جاذبه ای) چیست؟و 4 مزیت مهم آن

بازاریابی جاذبه ای چیست

بازاریابی جاذبه ای(بازاریابی درونگرا) یا inbound marketing چیست ؟!

بازاریابی جاذبه ای به گونه ای زیر مجموعه دیجیتال مارکتینگ میباشد در این روش بازاریابی تمرکز روی جذب مشتری از طریق محتوا با کیفیت بالا میباشد و همچنین ایجاد حس لذت در مشتری تا به ترویج دهنده و تبلیغ کننده ما تبدیل شود.در بازاریابی جاذبه ای گفت و گوی مخاطبان با برند و کسب و کار شما از طریق مخاطبان شروع میشود نه شما . در بازاریابی درونگرا مشتریان بالقوه شمارو از سمت وبلاگ،موتوری های جستجو و رسانه های اجتماعی پیدا میکنند.

شما با طراحی محتوایی برای رسیدگی به مشکلات و نیاز های مشتریان خود یا استراتژی های دیگری ، مشتریان مورد نظر خودتون رو جذب میکنید و باعث افزایش ترافیک وبسایت خودتون میشید . در چند سال گذشته اینکه مشتریان چطوری با شما ارتباط برقرار میکنند و چیزهایی که از کسب و کار شما انتظار دارند تغییر کرده.
در دوره مجازی دیجیتال مارکتینگ تمرکز ما بر روی بازاریابی جاذبه ای هست و در کل دوره تخصصی بر روی این روش بازاریابی کار میکنیم.

این روش بازاریابی دارای ۴ فاز هست

  • جذب
  • تبدیل
  • فروش
  • رضایتمندی

بازاریابی جاذبه ای(اینفوگرافی)

1)جذب:

اولین فرایند در بازاریابی جاذبه ای جذب بازدیدکننده هست

بدون شک ابتدا باید بازدیدکنندگانی داشته باشین تا بتونین خودتون معرفی کنین و محصولات و خدمات رو ارائه کنین ولی موضوعی که خیلی مهمه شما هم مثل همه ی سایت های موفق دوست دارین افرادی وارد سایت شما بشن که در نهایت هدفی رو که داخل سایت تعیین کرده بودین عملی کنین (مثل فروش،افزایش کاربر،دریافت ایمیل و . . .)

خب پس شما باید با تولید محتوایی که مربوط به مشتری هست در زمان مناسب،مشتری هارو جذب کنین ، دقیقا زمانی که مشتریاتون دنبال اون محتوا هستن

در بخش جذب 3 روش از ابزار های دیجیتال مارکتینگ مورد استفاده قرار میگیره :

  • بازاریابی محتوا 
  • سئو (بهینه سازی موتور های جستجو)
  • بازاریابی شبکه های اجتماعی 

بازاریابی محتوا:

بازاریابی جاذبه ای با کمک بازاریابی محتوا

شروع بازاریابی جاذبه ای با محتوا و استراتژی محتوا هست که در بخش آموزش رایگان بازاریابی محتوا بیشتر توضیح دادیم. که فرمت های بسیار زیادی دارد مثل وبلاگ،ebook،پادکست و . . . برای پیدا کردن مشتریان احتمالی مناسب،شما باید محتوای آموزشی طبق خواسته ها و نیاز های مشتریان تولید کنین .


آموزش پیشنهادی ما : کتاب بازاریابی محتوا برای ذهن مشتری 


 

سئو (بهینه سازی وب سایت):

دقیقا از زمانی که مشتریاتون به دنبال سوال هایی که تو ذهنشون هست میگردن فرایند خرید رو  هم شروع کردند ، بنابراین باید مطمئن بشین که در زمان‌و مکان مناسب خودتون رو نشون بدین،وقتی که اونا دنبال چیزی میگردن . برای انجام اینکار باید وبسایت و محتوای خودتون رو بهینه سازی کنید تا در زمان سرچ مشتریان در نتایج اول باشید.
واسه شروع میتوانید به آموزش رایگان سئو وردپرس سر بزنید. یا اگر تصمیم دارید همین الان شروع کنید به فعالیت میتونید در دوره جامع آموزش سئو وردپرس شرکت کنید .

بازاریابی شبکه های اجتماعی:

بازاریابی جاذبه ای به کمک بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی جاذبه ای موفق در گروی محتوایی عالی هست و با همون کانتنت عالی میتونید در شبکه های اجتماعی هم موفق باشید  ! در بخش آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی سعی میکنیم نکات مهم مربوط به شبکه های اجتماعی رو براتون قرار بدیم تا در این روش بازاریابی دیجیتال هم موفق باشید  .

فقط یکی از مهمترین نکته های شبکه های اجتماعی این هست که شما در شبکه اجتماعی یا رسانه ی اجتماعی فعالیت داشته باشید که مخاطبان شما هم اونجا حضور داشته باشند. چون در بعضی از کسب و کارها بازار هدفشون در شبکه اجتماعی خاصی فعالیت میکنند برای مثال در شبکه اجتماعی لینکدین مدیران کسب و کار ها و بیزینس ها فعالیت دارند و اگر شما به اینچنین اشخاصی نیاز دارید خیلی بهتره به این شبکه اجتماعی مراجعه کنید تا اینستاگرام .

2)تبدیل :

دومین مرحله در بازاریابی جاذبه ای فرایند تبدیل هست ، تبدیل به معنای تغییر وضعیت بازدیدکننده هست .

از بازدیدکننده ⬅lead(مشتری راغب)⬅خریدار ⬅مشتری

فرایند تبدیل در بازاریابی جاذبه ای

بعد از اینکه بازدید کننده ها وارد سایت شما شد وارد مرحله دوم میشیم و باید بازدید کننده ها رو به lead  (مشتری راغب)تبدیل کنیم .

مشتری راغب یا (lead) چیه؟مشتری راغب دیگه مشتری بالقوه نیست و یک مرحله به خرید نزدیک تر شده و به محصولات و خدمات ا علاقه نشون داده. مثلا اگر شغل شما لوازم جانبی گوشی اپل هست، تمامی افرادی که گوشی اپل دارند مشتری بالقوه شما هستند ولی افرادی که به وب سایت شما سر میزنند و لیست قیمت هاتونو چک میکنند یا باهاتون تماس میگیرند که فلان محصول رو دارید مشتری راغب حساب میشن.

بعد از اینکه اولین ارتباط از طرف مشتری انجام شد حالا شما باید این ارتباط رو نگه دارید به سوالات مشتری پاسخ بدین،بهترین کار اینه که محتوایی اطراف موضوع و حل مشکلات مشتریان راغب تولید کنید. یکی از مهمترین مباحث تبدیل ایمیل مارکتینگ هست که میتونید برای یادگیری بیشتر به آموزش رایگان ایمیل مارکتینگ مراجعه کنید.


پیشنهاد ما:آموزش رایگان دیجیتال مارکتینگ


3)فروش:

بعد فرایند تبدیل مراحل فروش در بازاریابی جاذبه ای شروع میشود

تبدیل lead⬅خریدار

مرحله بعد از تبدیل، فروش هست که به روش های مختلف مثل، اس ام اس مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، طراحی صفحه محصول و تبلیغ نویسی و . . .

این مبحث میتونه با خلاقیت همراه شده باشه تا کمپین هایی برای افزایش فروش طراحی و پیاده سازی شود همچنین تکنیک های ثابتی هست که موجب افزایش قیمت خواهد شد مثل : شیوه قیمت گذاری، تبلیغ نویسی صفحات محصول .

در این بخش ما روانشناسی فروش استفاده میکنیم و روی بازاریابی عصبی تمرکز داریم (میتونین از بخش آموزش بازاریابی عصبی استفاده کنین) و در این بخش روی تبلیغ نویسی طراحی صفحه محصول، ایمیل مارکتینگ و . . . کار میکنیم.

4)رضایتمندی:

احساس رضایت خریدار و مشتری از برقراری ارتباط و خریداران مهمتره، این موضوع باعث میشه خریدار به مشتری تبدیل میشه و شمارو به دوستان خودش معرفی میکنه که زمانی این بخش رو بتونید به خوبی پیاده سازی کنید، به طرز عجیبی شاهد رشد و افزایش فروش خودتون هستین و اصولا در این مرحله شاهد بازاریابی دهان به دهان خواهیم بود، برای این موضوع هم در بخش بازاریابی عصبی موضوعات زیادی بیان میکنیم .

چرا بازاریابی جاذبه ای(بازاریابی ربایشی )؟!

بازاریابی ربایشی مزیت های زیادی دارد که در این مقاله ۴ مزیت آن را برای شما آوردم :

1)کم هزینه بودن بازاریابی جاذبه ای:

بازاریابی ربایشی به جز زمان هزینه ی دیگری برای شما ندارد(که خیلی هم با ارزش هست ولی در ادامه هم چندین برابر زمان و هزینه شما جبران میشود)! مگر اینکه شما تصمیم داشته باشین کار هارا برون سپاری کنید، در غیر این صورت شما میتوانید با تولید محتوای کیفیت بالا و رعایت اصول سئو بدون هیچ هزینه ای ترافیکی رایگان دریافت کنید.

2)پایدار بودن  بازاریابی جاذبه ای

inboundmarketing در مقابل outboundmarketing قرار دارد و با بیان دیگه بازاریابی برونگرا مربوط به تبلیغات میباشد، در نتیجه بازاریابی برونگرا در مقطع خیلی کوتاه و به عبارتی ضربتی برای افزایش فروش انجام میشود. ولی بازاریابی جاذبه ای زمانی درست انجام شود سال ها بصورت مداوم ترافیک جذب میکند و فروش خواهد داشت.

3)هدفمند بودن بازاریابی ربایشی

شما در این روش میتوانید با تولید محتوای هدفمند بازار هدف مورد نظر خودتون رو جذب کنید و از آنجایی که مشتری سراغ شما آمده اگه در قبال چیزی مثل کاتالوگ، کتاب الکترونی و . . . درخواست اطلاعات تماس کنید به احتمال خیلی زیاد به شما اعتماد خواهد کرد.

4)تاثیر مثبت در برندینگ

خب زمانی که شما با تولید محتوایی با کیفیت عالی مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب میکنید و محتوای شما در نتایج گوگل قرار دارد. در رسانه های اجتماعی منتشر میشود و مخاطبان شما محتوای شما را به اشتراک میذارند، بدون شک برندینگ شما بسیار عالی پیش خواهد رفت.

بازاریابی جاذبه ای یا بازاریابی درونگرا ؟!

این 2 ترجمه از inboundmarketing در اینترنت وجود دارد ولی ترجمه ی نزدیک تر بازاریابی جاذبه ای یا ربایشی میباشد، ولی موضوعی که اهمیت دارد انجام دادن درست به تاکتیک های این شیوه بازاریابی هست.

اسم خیلی مهم نیست 🙂

موفق باشین

 


اگر نیاز به مشاور دیجیتال مارکتینگ دارین مشاوره رایگان مارو از دست ندین


جذب مارکتینگ : وبسایت آموزش دیجیتال مارکتینگ

نوشتهٔ پیشین
نرخ تبدیل چیست و بررسی 2 نوع آن
نوشتهٔ بعدی
محتوا ویروسی BMW M2 و تحلیل آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عضویت ویژه

با تهیه عضویت ویژه در هر شاخه ای از سئو که نیاز دارید میتونید به ویدئوهای کامل اون دسته بندی دسترسی داشته باشید.

با اضافه شدن آپدیت هم به همه ی مطالب دسترسی خواهید داشت.

برای خرید اینجا کلیک کنید

آخرین آموزش ها

فهرست